Kto znajdzie pracę w Norwegii?

Norwegia jest bardzo chłonnym rynkiem pracy, na którym praktycznie każdy może znaleźć zatrudnienie. Liczy się jednak co najmniej podstawowa znajomość języka angielskiego. Jest ona wymagana nie tylko od wyspecjalizowanych pracowników, ale również od personelu sprzątającego, czy niewykwalifikowanej kadry.

Informacje na temat bieżących ofert pracy dostępne są na stronie norweskiego Urzędu Pracy i Opieki Społecznej http://www.nav.no. Pamiętajmy, że osoby pracujące za granicą obowiązuje podatek. Norwegia to kraj, który szczególnie zwraca na to uwagę.

Zapotrzebowanie na norweskim rynku pracy

Norweski rynek pracy jest uzależniony przede wszystkim od przyrody i geografii tego kraju. Jest on w znacznej mierze porośnięty lasami i poprzecinany szlakami wodnymi. Ponadto posiada złoża ropy naftowej. Te cechy wpływają na rekrutację pracowników i jej dynamikę.

W okresie letnim znajdziemy tu pracę przy zbiorach runa leśnego oraz plonów rolnych. Możemy również otrzymać stanowisko zastępcy pracownika etatowego, np. na czas jego nieobecności. Stałą pracę w Norwegii znajdą górnicy, leśnicy, pracownicy zajmujący się wszelką obróbką drewna oraz wszyscy przedstawiciele zawodów morskich – nie tylko marynarze i rybacy.

Poszukiwani są także wykwalifikowani specjaliści z różnych dziedzin posiadający wykształcenie zawodowe lub techniczne. Osoby te znajdą pracę najczęściej przy wydobyciu ropy naftowej na lądzie lub na platformach wiertniczych oraz w turystyce, przemyśle rybnym i branży budowlanej.

Praca dla młodych

Praca w Norwegii czeka również na studentów i młodych ludzi powyżej 18-tego roku życia. Mogą pracować np. w charakterze au-pair. Praca au pair polega przede wszystkim na opiece nad dziećmi i pomocy w drobnych pracach domowych. Najczęściej au pair mieszka razem z konkretną rodziną i staje się jej częścią.

Goszcząca rodzina zapewnia zakwaterowanie, wyżywienie i kieszonkowe, które wynosi 5600 koron norweskich miesięcznie. Rodzina opłaca także kurs językowy, ubezpieczenie zdrowotne oraz podróż powrotną do Polski po ukończeniu pracy.

Related Post

Read More
Read More
Read More
Read More