Co trzeba wiedzieć o podatkach w Norwegii?

W Norwegii – podobnie jak w Polsce – istnieje obowiązek podatkowy. Oznacza to, że nawet w przypadku niedopłaty, musisz się rozliczyć. Zeznania należy składać do końca kwietnia danego roku podatkowego.

Jeśli zlekceważysz podatek dochodowy, Norwegia zacznie naliczać odsetki, które będą rosły do momentu ich uregulowania. Co więcej, na podstawie umowy pomiędzy Polską a Norwegią, Twoim długiem zainteresuje się polski Urząd Skarbowy.

Jak otrzymam zwrot podatku?

Zwrot podatku następuje na wskazany rachunek bankowy (prowadzony w Polsce lub Norwegii) lub czekiem na zarejestrowany wcześniej w systemie Altinn adres. Aby otrzymać zwrot na polski rachunek bankowy należy złożyć odpowiedni druk w Centralnym Urzędzie Skarbowym ds. Zagranicznych (Sentralskattekontoret for utenlandssaker, w skrócie: SFU).

Jakie ulgi mogę odpisać?

W Norwegii z ulg podatkowych mogą korzystać między innymi osoby ze statusem pendler, rodzice, czy osoby posiadające w Polsce kredyt hipoteczny. Aby uzyskać szczegółowe informacje o aktualnych odpisach od podatku, sprawdź stronę www.altinn.no.

Co jeszcze muszę wiedzieć?

Zgodnie z obowiązującym prawem można się rozliczać do 10 lat wstecz. Dodatkowo można złożyć korektę zeznania do 4 lat wstecz. W wielu sytuacjach można się kontaktować z Urzędem Skarbowym drogą elektroniczną.

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości co do rozliczenia podatku norweskiego najlepiej skontaktować się z profesjonalnym biurem podatkowym. Takie biuro oszacuje ewentualny zwrot lub dopłatę podatku. Otrzymasz fachową poradę w konkurencyjnych stawkach.

Related Post

Read More
Read More
Read More
Read More